Tvorba

Vytvořila přes 230 originálních hraček, spousty z nich se vyráběly v mnoha barevných variantách. Jen velmi málo jejích návrhů zůstalo jen ve fázi prototypu. Navrhla také přes 100 dekorů na míče, kruhy, lehátka či bazény. Její tvorba byla tak geniální, že některé její hračky okopírovaly ve více než 25 zemích světa a to nejen harmonikové ale i ty gumové pískací nebo i nafukovací.

1954-1964

Gumové pískací hračky

Gumotex Břeclav

Libuše Niklová navrhla 62 gumových hraček, většina pískacích, s výjimkou několika panenek, které pískátko nemají. Mnoho těchto hraček se vyrábělo i v několika barevných variantách. Barvily se ručně latexovými barvami. Dále navrhla pár hraček jako upomínkové předměty, třeba pro Spartakiádu nebo Brněnské veletrhy a výstavy. 

MATERIÁL
Pryž, PVC, PE - Polyethylen
FUNKCE
Mačkáním vydávají pískavé zvuky
VELIKOST
od 10 cm do 27 cm

Ukázka tvorby

1963-1967

Harmonikové hračky

Fatra Napajedla

Libuše Niklová navrhla 12 harmonikových hraček, 10 zvířátek, miminko a vláček Pískáček. Tyto hračky byly geniální a revoluční a to až tak, že je dle našeho průzkumu okopírovaly v nejméně 25 zemích světa a tak si s nimi hrály desítky milionů dětí. Libuše Niklová tak ovlivnila nejen výrobu plastových hraček po celém světě ale zasáhla do dětství milionů lidí. Dnes to jsou velmi vyhledávané designové skvosty.

MATERIÁL
PE - Polyethylen
FUNKCE
Flexibilní, napodobují pohyb, pískají a skládají se ze 2-35 dílů
VELIKOST
od 18 cm do 44 cm

Ukázka tvorby

1966

Verneovky

Fatra Napajedla

Libuše Niklová navrhla 3 hračky podle románů Julese Verna. A to Nautilus, Albatros a Postrach. Tyto hračky byly navrženy pro Expo 1967 v Montrealu, kde se ale kvůli minulému režimu z politických důvodů neobjevily, byly prý moc západní. Nakonec se ale do výroby dostaly, i když Postrach zůstal jen jako prototyp a sériově se nikdy nevyráběl.

MATERIÁL
PE - Polyethylen
FUNKCE
Plavou, ponorka se po naplnění vodou potápí
VELIKOST
od 34 cm do 42 cm

Ukázka tvorby

1963-1980

Nafukovací hračky

Fatra Napajedla

Libuše Niklová navrhla 140 nafukovacích hraček. Tyto nafukovačky byly opět geniálně navržené, sloužily jak k hrátkám ve vodě, tak i na souši, některé se daly použít i jako dětský nábytek, nebo skákadla. Dále navrhla čluny, lehátka, kruhy do vody nebo bazénky. Některé hračky byly ozvučeny.

MATERIÁL
Novoplast
FUNKCE
Plavou, některé pískají, ale slouží i jako nábytek nebo skákadla
VELIKOST
od 22 cm do 180 cm

Ukázka tvorby