Aktuality

Novinky a důležité informace o Libuši Niklové a její tvorbě. Pořád se něco děje a dít se bude i nadále.

V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze začala výstava 3 x 6 = POSTER

12.06.2024
V Praze v Uměleckoprůmyslovém museu začala výstava 3 x 6 = POSTER ve spolupráci s firmou NANOVO. Jedná se o výstavu autorských tisků Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka. Každý z tvůrců volně reaguje na šestici československých designérů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie naší země. Jedním z nich je Libuše Niklová.

Libuše Niklová v pořadu Gejzír na ČT

17.04.2024
Česká televize odvysílala medailonek Libuše Niklové v oblíbeném naučném pořadu Gejzír, který uvádí reportáže o našich prvenstvích, unikátech a nápadech, které dobyly svět.

Libuše Niklová v pořadu Příběhy z kalendáře na ČRo Dvojka

01.04.2024
Libuše Niklová. Její hračky se staly symbolem designu 60. let. Český rozhlas odvysílal pořad Příběhy z kalendáře, který byl tentokrát věnovaný Libuši Niklové.

90. výročí narození Libuše Niklové

01.04.2024
Dnes je to 90 let od narození největší světové návrhářky hraček Libuše Niklové.

Výstava Deťom na mieru v hlavních zprávách na RTVS

01.12.2023
Slovenská veřejnoprávní televizní stanice RTVS odvysílala v hlavních večerních zprávách reportáž o výstavě Deťom na mieru ve Slovenském národním muzeu. V reportáži je také zmínka o Libuši Niklové a jejích harmonikových hračkách.

Ve Slovenském národním muzeu začala výstava Deťom na mieru

30.11.2023
Výstava Deťom na mieru, Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu představuje tvorbu z oblasti nábytkového designu, hraček a užitkové grafiky pro děti předškolního a mladšího školního věku v socialistickém Československu. Je zde k vidění i 8 exponátů z tvorby Libuše Niklové.

Reportáž České televize o naší výstavě ve zprávičkách na Déčku

05.07.2023
Zprávičky na dětské stanici ČT:D odvysílali reportáž Josefa Kvasničky z naší výstavy Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci, která se koná v Napajedlech.

Reportáž o naší výstavě Jak šel kocour do světa v TV Slovácko

05.07.2023
Hračky Libuše Niklové zdobí muzeum. Slavný Kocour Libuše Niklové z roku 1963 překročil hranice tehdejšího Československa a postupně byl upravován podle lokálního vkusu. Originál i jeho roztodivné napodobeniny teď máte možnost vidět v Muzeu Napajedla.

Článek o nálezu telátka Libuše Niklové na webu slovenského denníku Nový Čas

01.07.2023
To je nález! Nedávno do depozitára Pamiatkového úradu SR prijali vyše 200 krabíc s archeologickými nálezmi a počas ich kontroly správcu Martina Horvátha zaujalo gumené pískacie teliatko. Našli ho v zemi pri výskume stavby polyfunkčného objektu v Nitre. Pod hlinou bol desiatky rokov. Je dielom slávnej dizajnérky hračiek Libuše Niklovej. Vyrábali ho v rokoch 1956 - 1958 v Gumotexe Břeclav v Československu. „Bola súčasťou kolekcie hračiek navrhnutých československou dizajnérkou a inovátorkou, ktorej práca bola ocenená doma aj v zahraničí.

Reportáž o naší výstavě Jak šel kocour do světa v České televizi

30.06.2023
Legendární československá dětská hračka kocour Líba se vrátila po šedesáti letech do rodných Napajedel. Tamní podnik Fatra začal v roce 1966 vyrábět plastového kocoura podle návrhu Libuše Niklové. Návštěvníci muzea mohou navštívit nově otevřenou výstavu, která čítá několik verzí kocoura ze všech koutů světa.

Článek o naší výstavě Jak šel kocour do světa v Českých novinách ČTK

29.06.2023
Muzeum Napajedla ode dneška vystavuje plastové harmonikové hračky navržené Libuší Niklovou v 60. letech minulého století pro Fatru Napajedla a zejména jejich kopie a napodobeniny z různých koutů světa. Výstava Jak šel kocour do světa potrvá do 8. října.

Právě začala naše výstava Jak šel kocour do světa v Napajedlech

29.06.2023
V Muzeum Napajedla dnes začíná naše výstava Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše NIklové a jejich zahraniční kříženci. Druhý díl naší objevné výstavy z unikátní sbírky představuje i několik nových dosud neviděných kopií harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou.

Článek o nálezu telátka Libuše Niklové na webu Pamiatkového Úradu Slovenskej republiky

09.06.2023
V januári 2023 sme do Depozitára archeologických nálezov Pamiatkového úradu SR prijali viac ako 200 krabíc s archeologickými nálezmi pochádzajúcimi z výskumov spoločnosti Archeologická Agentúra s.r.o. Počas kontroly nálezov ma v jednom výskume zaujal predmet, ktorý nemožno klasifikovať ako archeologický nález v zmysle pamiatkového zákona, ale skôr nález kultúrnej a historickej hodnoty.

Článek o kocouru Líbovi na webu časopisu 100+1 zahraniční zajímavost

19.01.2023
Kocour Líba se zařadil mezi nejslavnější hračky světa a ikony designu. Československo mělo vždy štěstí na návrháře a designéry – ať už v oblasti automobilového průmyslu, skla, nebo hraček. Díky silné tradici u nás vznikla řada unikátních výrobků, z nichž některé prorazily do světa. Mezi nejslavnější hračky historie se tak zařadil harmonikový kocour Libuše Niklové

Článek o Libuši Niklové na webu časopisu Vlasta

09.12.2022
Pokud jste vyrůstali v 60. letech, musel vám tenhle nápaditý kocour se zelenýma očima nutně projít rukama. Byl to tehdy obrovský šlágr, který vznikl zdánlivě snadno – jen mít ten správný nápad! Libuše Niklová k jeho výrobě použila ohýbatelnou varhánkovou trubici z polyetylenu, kterou zrovna ve Fatře Napajedla, kde pracovala, vyvinuli jako součást nového typu splachovací nádržky na WC.

Časopis 100+1 zahraniční zajímavost otiskl článek o harmonikovém kocouru Líbovi

02.11.2022
Časopis 100+1 zahraniční zajímavost otiskl článek od šéfredaktora Davida Bimky Jak šel Líba do světa, o harmonikovém kocouru Libuše Niklové a jeho zahraničních křížencích.

Kocour Líba v Nostickém paláci na Dni otevřených dveří Ministerstva kultury

28.09.2022
Kocour Líba v nadživotní velikosti z dílen Národního divadla se zúčastnil Dne otevřených dveří na Ministerstvu kultury v Nostickém paláci.

Kocour Líba na facebooku Ministerstva kultury

27.09.2022
Dvě videa z příjezdu kocoura Líby v nadživotní velikosti do Nostického paláce na Den otevřených dveří na Ministerstvu kultury byly zveřejněny na facebooku Ministerstva.

Časopis Vogue otiskl rozhovor s Terezou Bruthansovou i o tvorbě Libuše Niklové

15.09.2022
Československá verze časopisu Vogue otiskla rozhovor s Terezou Bruthansovou i o tvorbě Libuše NIklové a výstavách ve Zlíně, v Praze a v Louvru v Paříži.

Článek o naší výstavě na webu časopisu Dům & Zahrada

06.09.2022
Harmonikové hračky jako světový fenomén. Neuvěříte, z čeho vznikly. Legendární harmonikové hračky v čele s nesmrtelným kocourem designérky Libuše Niklové můžete ještě téměř měsíc (do 2. října) obdivovat na unikátní výstavě v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Časopis Vlasta otiskl článek o Libuši Niklové a naší výstavě

31.08.2022
Povýšila hračku na umění. S její nejpopulárnější hračkou, černobílým harmonikovým kocourem, si už hrály miliony dětí po celém světě a stal se ikonou. Až do 2.10. je mu věnovaná výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém museu pod názvem Jak šel kocour do světa.

Článek o kocouru Líbovi a naší výstavě na Novinky.cz

27.08.2022
Novinky.cz zveřejnily článek o harmonikovém kocouru Líbovi a naší výstavě Jak šel kocour do světa: Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci. Jedná se o stejný článek, který otiskl deník Právo před dvěma dny. Článek má příznačný titulek, Jak harmonikový kocour Libuše Niklové dobyl celý svět.

Naše výstava s kocourem Líbou na titulní straně deníku Právo

25.08.2022
Deník Právo otiskl článek o naší výstavě Jak šel kocour do světa, která se koná v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Kocour Líba se dostal dokonce i na titulní stranu.

Kocour Líba v nadživotní velikosti převezen do UPM na naší výstavu Jak šel kocour do světa

24.08.2022
Kocour Líba v nadživotní velikosti, který vznikl v dílnách Národního divadla byl převezen z kongresového centra kde vítal účastníky mezinárodní konference ICOM Prague 2022 do Uměleckoprůmyslového musea, kde se stal součástí naší výstavy Jak šel kocour do světa: Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci.

Dubajská princezna Latifa se nechala zvěčnit u kocoura Líby

23.08.2022
Delegace Spojených arabských emirátů v čele s dubajskou princeznou Latifou se zúčastnila mezinárodní konference ICOM Prague 2022 a nechala se zvěčnit u Kocoura Líby. Díky tomu se kocour Líba dostal i do většiny dubajských periodik.

Kocour Líba v nadživotní velikosti na ICOM PRAGUE 2022

20.08.2022
V dílnách Národního divadla vznikl tento nádherný Kocour Líba pro mezinárodní konferenci ICOM PRAGUE 2022. Po skončení konference v kongresovém centru bude Kocour Líba převezen na naší výstavu Jak šel kocour do světa: Hračky Libuše NIklové a jejich zahraniční kříženci, která se koná v Uměleckoprůmyslovém museu.

Právě začal ICOM PRAGUE 2022 s hojnou přítomností Kocoura Líby

20.08.2022
V kongresovém centru právě začala mezinárodní konference ICOM Prague 2022 s hlavní tváří Kocourem Líbou.

Noviny What píší o naší výstavě Jak šel kocour do světa

18.08.2022
Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali. Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Naše výstava Jak šel kocour do světa na lidovky.cz

04.08.2022
S čelným představitelem tzv. harmonikových hraček, jímž je bílo-černý kocour, si hrály generace dětí a úspěch slaví i dnes. Výstava Jak šel kocour do světa v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze připomíná nejen historii jeho vzniku, ale i autorku Libuši Niklovou. Instalaci obohacují kopie kocourů, které se roky živelně vyrábějí v několika zemích.

Naše výstava s kocourem Líbou na titulní straně Lidových novin

03.08.2022
Lidové noviny otiskly článek o naší výstavě Jak šel kocour do světa, která se koná v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Kocour Líba se dostal dokonce i na titulní stranu.

Rozhovor Petra Nikla o naší výstavě Jak šel kocour do světa na slovenském rádiu Devín

19.07.2022
Navštívte s nami výstavu v pražskom Umelecko-priemyselnom múzeu. Zaujať by mohla najmä generáciu, ktorá sa narodila v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Výstava sa volá: JAK ŠEL KOCOUR DO SVĚTA. HRAČKY LIBUŠE NIKLOVÉ A JEJICH ZAHRANIČNÍ KŘÍŽENCI.

Fejeton o harmonikovém kocouru Líbovi v časopise Vlasta

13.07.2022
Časopis Vlasta otiskl fejeton o harmonikovém kocouru Líbovi s názvem Jak šel kocour do kamen. Jedná se o skutečný příběh autorky, která harmonikového kocoura Libuše Niklové v dětství vlastnila. Autorkou fejetonu je známá spisovatelka Blanka Kovaříková.

Naše výstava Jak šel kocour do světa na stránkách České dědictví UNESCO

30.06.2022
Na webových stránkách České dědictví UNESCO zmiňují naši unikátní výstavu se světovým přesahem Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci.

Rozhovor s Terezou Bruthansovou i o hračkách Libuše Niklové a naší výstavě na lidovky.cz

29.06.2022
Svou knížkou o Libuši Niklové spustila lavinu zájmu o legendární hračky z plastu. Její výstava Mini Wonders uvedla české hračkářství do celého světa. Kromě psaní a kurátorství je ale Tereza Bruthansová (51) i zakladatelkou festivalu mini, který tvoří designové kulisy současnému dětství.

Ministerstvo kultury ČR se zmiňuje o naší výstavě Jak šel kocour do světa

28.06.2022
Ministerstvo kultury ČR se na svém facebookovém účtu zmiňuje o komentované prohlídce naší výstavy Jak šel kocour do světa, která se koná 28.06.2022 v 17 hodin v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Komentovaná prohlídka výstavy hraček Libuše Niklové s PhDr. Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou muzea.

Komentovaná prohlídka naší výstavy Jak šel kocour do světa v UPM v Praze

28.06.2022
Dnes v 17:00 začíná komentovaná prohlídka výstavy hraček Libuše Niklové s PhDr. Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou muzea. Vstup zdarma.

Ve Valencii právě začala výstava Play with Design i s hračkami Libuše Niklové

23.06.2022
Ve Valencii v Kulturním Centru právě začala čtyřměsíční výstava s názvem Play with Design, která představuje tvorbu předních světových designérů pro děti, včetně Libuše Niklové. na výstavě jsou k vidění tři její hračky, a to harmonikový Kocour Líba, Pes Rafan a Miminko.

Časopis !argument recenzuje naši výstavu Jak šel kocour do světa

19.06.2022
Výstava nazvaná půvabně „Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci“ je v podstatě oslavou neobyčejné tvorby výtvarnice Libuše Niklové (1934–1981). Jedná se o hračky vyráběné z umělé hmoty, které využívaly ve své době jedinečné vlastnosti těchto materiálů.

Naše výstava Jak šel kocour do světa na webu Fatry

17.06.2022
„Že byl Kocour Libuše Niklové ve své době velkým fenoménem jsme věděli, ale že měl tolik příbuzných po celém světě, to pro nás bylo překvapením. Kdo se chcete dozvědět něco více, tak navštivte výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.“ - Fatra Napajedla

Harmonikový kocour Líba na známce České pošty

15.06.2022
V souvislosti s konáním 26. Generální konference ICOM ve dnech 20. až 28. srpna v Praze uvádí Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku. Námětem známky jsou symboly související s českou kulturou a historií a autorem jejího výtvarného návrhu je Miroslav Roubíček.

DesignMag píše o naší výstavě Jak šel kocour do světa

11.06.2022
Ve čtvrtek byla pro veřejnost otevřena výstava Jak šel kocour do světa, která má podtitulek Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci. V expozici najdete dnes již nevyráběné raritní hračky od slavné designérky Libuše Niklové.

Naše výstava Jak šel kocour do světa na kudyznudy.cz

09.06.2022
Naše výstava Jak šel kocour do světa – hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci na nejnavštěvovanějším turistickém portálu v Čechách.

Pohádka Petra Nikla k naší výstavě Jak šel kocour do světa

09.06.2022
Co by tomu řekla moje stvořitelka, po níž se jmenuju Líba, pomyslel si kocour na srazu příbuzenstva, které se sjelo z celého světa. Nemohl uvěřit vlastním očím. Moc se mu tam, zrajícímu šedesátníkovi, nechtělo… Ale byl zvědavý.

Právě začala naše výstava Jak šel kocour do světa v UPM v Praze

09.06.2022
V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze dnes začíná pro veřejnost naše výstava Jak šel kocour do světa. Světová premiéra naší objevné výstavy z unikátní sbírky představuje spolu s původní řadou zvířátek především kopie harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou. Vstup ZDARMA.

Naše výstava hostem Lucie Výborné na Radiožurnálu

08.06.2022
V Uměleckoprůmyslovém museu začíná výstava Jak šel kocour do světa. Vystaveny budou legendární harmonikové hračky designérky Libuše Niklové i jejich padělky z celého světa.

Rozhovor s Terezou Bruthansovou i o hračkách Libuše Niklové na slovenském webu Pravda.sk - VIDEO

16.05.2022
Vystavujeme tiež diela najznámejšej českej dizajnérky hračiek Libuše Niklovej. Zostavila som si súpis celého jej diela, napísala som jej monografiu a vytvorila retrospektívnu výstavu, ktorá mala obrovský úspech v parížskom Múzeu dekoratívnych u­mení.

Petr Nikl se zmiňuje o naší výstavě Na plovárně s Markem Ebenem

19.04.2022
Rozhovor Marka Ebena s výtvarníkem, hudebníkem, spisovatelem - jedním z nejoriginálnějších současných umělců, Petr Nikl hovoří mimo jiné i o své mamince Libuši Niklové, harmonikovém kocourovi, nafukovacích hračkách a naší výstavě Jak šel kocour do světa.

Kocour Líba na webu Ministerstva kultury

13.04.2022
Harmonikový kocour Líba na webu Ministerstva kultury v článku o mezinárodní konferenci ICOM Prague 2022, jejíž je Líba maskotem. Minesterstvo kultury ČR je hlavním partnerem této největší muzejní akce na světě.

Videoklip Zlatíčka Kapitána Dema s žirafami od Libuše Niklové má již 16 milionů shlédnutí

27.02.2022
Nafukovací žirafy od Libuše Niklové ve videoklipu Jiřího Buriana alias Kapitána Dema vidělo na YouTube již 16 milionů lidí a další neustále přibývají.

Rozsáhlý článek o Libuši Niklové na iDNES

30.12.2021
S legendárním uhlově černým kocourem s harmonikovým tělem a zelenýma očima nebo se sytě žlutou nafukovací žirafou si hrály a hrají tisíce dětí po celém světě. Už ani mnoho Čechů neví, že to byla česká návrhářka Libuše Niklová, která významně ovlivnila dětství hned několika generací dětí.

Miroslav Roubíček hovoří o kocourovi jako o maskotovi ICOM

28.11.2021
Rozhovor s grafikem Miroslavem Roubíčkem, autorem vizuální identity pro generální konferenci rady muzeí ICOM Prague 2022. Harmonikový kocour Líba se stal hlavním maskotem této konference.

Hračky Libuše Niklové na Zlín Film Festivalu

27.09.2021
I letos měla Fatra své čestné místo a přichystala návštěvníkům v parku Komenského ve Zlíně relaxační zónu pro rodiny s dětmi plné soutěží, zábavy a her. Největší oblibu si u dětí získaly legendární sedací hračky Libuše Niklové, které i svou pestrostí zdobily okolí našeho stánku.

Proběhlo sympozium ICOM s kocourem Líbou jako maskotem

27.08.2021
Mezinárodní sympozium ICOM 2021 přiblížilo přípravy 26. generální konference ICOM Praha 2022 a předeslalo hlavní téma Síla muzeí.

Článek na webu Fatry o padesátce nafukovacího buvola Haukoly

21.07.2021
V roce 1971 přišla Libuše Niklová s nápadem vyrobit sedací nafukovací nábytek pro děti ve tvaru zvířátek. Mezi prvními hračkami to byl právě červený pískací Buvol.

Libuše Niklová v pořadu Rodáci známí neznámí na rádiu Český rozhlas Zlín

05.06.2021
Má devět patentů a tři národní průmyslové vzory. Řeč je o legendární zlínské výtvarnici a designérce Libuši Niklové. 5. června 2021 je to 40 let, kdy zemřela. V reportáži Andrey Kratinové jsme si připomněli tuto zlínskou rodačku i její tvorbu.

Libuše Niklová v pořadu Den po dni na televizi TVS

05.06.2021
Den po dni 5. červen - Stručný životopis Libuše Niklové na regionální televizní stanici TVS.

Nafukovací buvol Haukola slaví 50 let

29.04.2021
V letošním roce se ve výborné formě dožívá krásného věku červený svalnatý buvol. Neztrácí nic ze své nafoukanosti a rohatosti a je ve stejné kondici, jako když se narodil. Letos je to již 50 let!

Webinář k přípravě ICOM s kocourem Líbou jako maskotem

28.04.2021
Poprvé v České republice se bude konat Generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM. V srpnu 2022 se jí zúčastní tisíce odborníků z muzeí a galerií jako Louvre nebo British Museum. Webinář ke konferenci Mezinárodní rady muzeí zde můžete zhlédnout ze záznamu.

Hračky Libuše Niklové na webu Forbes magazínu - VIDEO

19.12.2020
Ikonickými se pak staly plastové hračky designérky Libuše Niklové z Fatry Napajedla. Nejslavnější byl černý kocour, jehož plastové tělo tvořila bílá pískací harmonika, k níž designérka vynalézavě využila měchovou trubici ze splachovací nádržky. Dnes je kocour ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea i prestižního pařížského Musée des arts décoratifs.

Mimořádné plenární zasedání ICOM za účasti kocoura Líby

16.09.2020
Mimořádné plenární zasedání Českého výboru ICOM, které se konalo ve středu 16. září 2020 od 10:00 v Historické budově Národního muzea v Praze na Václavském náměstí.

Harmonikový kocour se stal maskotem ICOM Prague 2022 a dostal jméno Líba

08.09.2020
K příležitosti mezinárodní konference ICOM Prague 2022 byl harmonikový kocour vybrán jako maskot a zároveň dostal jméno Líba na počest Libuše Niklové podle návrhu Lukáše Tomana a se souhlasem Petra Nikla.

Ministerstvo kultury oznamuje, že harmonikový kocour dostal jméno Líba

20.08.2020
Web Ministerstva kultury ČR publikoval tiskovou zprávu ICOMu, kde se mimo jiné píše, že harmonikový kocour dostal jméno Líba, které bylo odsouhlaseno i Petrem Niklem.

Výstava 100 let českého designu v Kanagawě

31.07.2020
Výstava 100 let českého designu, na které je k vidění 12 hraček Libuše Niklové z naší kolekce od minulého roku putuje po významných japonských muzeích, navštívit ji mohli obyvatelé Okazaki, Tojamy, Kjóta a samozřejmě také Tokia. Momentálně výstavu čeká poslední zastávka - Muzeum moderního umění v Kamakuře a Hajamě.

Bankovka s nafukovacím buvolem Haukolou na Radiožurnálu

04.07.2020
Kolik různých ochranných prvků se vejde na jednu bankovku? Jak se na dvoutisícovku dostal známý nafukovací buvol Libuše Niklové? Ptá se Hanka Shánělová ředitele Státní tiskárny cenin Tomáše Hebelky.

Bankovka s nafukovacím buvolem Haukolou v Blesku

02.07.2020
Možnost navrhovat peníze měli obvykle přední umělci své doby. Nyní se této výsady dostalo díky spolupráci se Státní tiskárnou cenin také studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (Umprum), kteří se po dobu dvou semestrů mohli věnovat studiím nové podoby bankovek a osobních dokladů. Návrh studenta Tuana Vuong Tronga natolik zaujal, že podle jeho dvoutisícovky s buvolem vznikne pamětní list, který je i ke koupi. Jejich návrhy jsou k vidění v České národní bance.

Bankovka s nafukovacím buvolem Haukolou v České televizi

24.06.2020
100 let designu se dostane na pamětní listy. Tuan Vuong Trong si za téma vybral posledních sto let českého designu, jednotlivé bankovky tedy zdobí ikonické předměty, třeba kubistická dóza Pavla Janáka nebo nafukovací buvol Libuše Niklové. Tento nápad zaujal Státní tiskárnu cenin natolik, že sérii postupně vydá jako kolekci pamětních listů.

Reportáž z výstavy 100 let českého designu v japonské TV

30.05.2020
Japonská televizní stanice NHK odvysílala reportáž o hračkách z výstavy 100 let českého designu. Je to reportáž o speciální kolekci komiksových skečů vytvořených k této výstavě za pomocí hraček, včetně hraček Libuše Niklové.

Výstava 100 let českého designu v Kjótu

26.05.2020
Od 26. 5. byla po dlouhé přestávce v provozu Národního muzea moderního umění v Kjótu otevřena výstava 100 let českého designu na které je k vidění 12 hraček Libuše Niklové z naší kolekce. Celý termín výstavy se posunul a návštěvníci si tak mohou přijít prohlédnout to nejlepší z českého designu až do 5. července.

Ministryně financí představuje bankovku s buvolem Haukolou

19.05.2020
Jak by se vám líbilo platit třeba takovouto bankovkou? Státní tiskárna cenin přišla, jak se říká, s nápadem za všechny prachy. Nový projekt pro nadějné talenty ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou studentům nabízí skvělou příležitost, jak ukázat jejich kreativitu a sběratelům zase možnost rozšířit jejich sbírky o zajímavé kousky.

Nafukovací buvol Haukola na pamětní bankovce

11.03.2020
Pamětní list v podobě bankovky s motivem „Buvola“ je výsledek úzké spolupráce STÁTNÍ TISKÁRNY CENIN, státní podnik a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Pamětní list v podobě bankovky STC graficky zpracovala a vytiskla podle návrhu studenta Tuana Vuong Tronga, který použil motivy českého užitého umění, jako způsobu prezentace národního bohatství. V případě pamětního listu Buvol jde o tvorbu Libuše Niklové, autorky nafukovacích hraček ze 70. let 20. století.

Wikipedia stránka Libuše Niklová konečně vytvořena

02.03.2020
Vytvořili jsme Wikipedia stránku, neboli článek Libuše NIklová. O den později 03.03.2020 jsme vytvořili i anglickou verzi. Neuvěřitelné pochybení Wikipedie bylo konečně napraveno.

Nafukovací žirafa Libuše Niklové v pořadu Tvoje tvář má známý hlas na Nově

05.10.2019
V zábavním pořadu Tvoje tvář má známý hlas, který vysílá TV Nova byla imitace klipu Zlatíčka od Kapitána Dema, ve kterém byly použity jako rekvizity legendární nafukovací žirafy Libuše Niklové. Kapitána Dema imitovala herečka Zuzana Norisová.

Výstava 100 let českého designu v Tokiu

14.09.2019
Výstava 100 let českého designu na které je k vidění 12 hraček Libuše Niklové z naší kolekce se po uvedení ve městech Okazaki a Toyama přesunuje do Tokia, kde bude k vidění v Setagaya Art Museum. Jedná se vůbec o první výstavu v Japonsku, která se v takovéto šíři věnuje českému designu a jeho historii.

Videoklip Zlatíčka od Kapitána Dema se žirafou Libuše Niklové přesáhl 2 miliony shlédnutí

20.06.2019
Videoklip Zlatíčka jehož autorem je Jiří Burian alias Kapitán Demo a ve kterém jako rekvizity používá nafukovací žirafy Libuše Niklové vidělo přes 2 miliony lidí za půl roku.

Výstava 100 let českého designu ve městě Tojama

01.06.2019
Výstava 100 let českého designu na které je k vidění 12 hraček Libuše Niklové z naší kolekce se po úspěchu ve městě Okazaki přesunuje do Toyama Prefectural Museum of Art & Design. Z Tojamy bude český design pokračovat do Tokia a následně i do Kjóta.

Nafukovací housenka Libuše Niklové v reklamě Kooperativa pojištovny

09.05.2019
V nové reklamě Kooperativa pojištovny se na malou chvilku mihne v bazénu nafukovací housenka navržená Libuší Niklovou.

Nafukovací hračky Libuše Niklové mají nová balení

12.04.2019
Nafukovací hračky Slon, Buvol, Žirafa, Housenka, Prasátko a Koník mají nová balení! Nafukovačky mají nově na přední straně obalu velký obrázek, kde jsou vyfoceny nafouklé a osedlány dětmi. Je tak na první pohled zřejmé, jaká je velikost hraček. Na zadní straně obalu je vyobrazena celá série nafukovacích sedacích zvířátek, aby bylo jasné, které se v současné době vyrábí. Jsou zde také pokyny k nafukování a údržbě pro co nejdelší životnost hraček.

Výstava 100 let českého designu ve městě Okazaki

06.04.2019
Ve městě Okazaki v prefektuře Aiči bude od 6. 4. do 19. 5. možné navštívit výstavu věnovanou stoleté historii českého designu na které je k vidění 12 hraček Libuše Niklové z naší kolekce. Jedná se vůbec o první výstavu v Japonsku, která se v takovéto šíři věnuje českému designu a jeho historii. Z Okazaki se výstava přesune do prefektury Tojama a poté do Tokia a Kjóta.

Harmonikový kocour Libuše Niklové na webu Fatry

28.02.2019
Harmonikové hračky byly ve své době fenoménem a přitom vznikly úplnou náhodou. V přepravních vozících továrny Fatra ležely hromady hadic do splachovačů a jen člověk s invencí Libuše Niklové v nich uviděl tělo zvířátka. Prvním průkopníkem mezi ohebnými hračkami byl v roce 1963 Kocour.

Libuše Niklová v magazínu Art of Living

30.01.2019
Magazín Art of Living otiskl dvoustranu se soupisem 24 ikon českého designu, mezi nimiž nechybí ani Libuše Niklová. Soupis se nachází na stranách 64 a 65.

Nafukovací žirafa Libuše Niklové v klipu Kapitána Dema

15.11.2018
Český hudebník Jiří Burian alias Kapitán Demo použil ve svém novém klipu k hitu Zlatíčka jako rekvizity legendární nafukovací žirafy od Libuše Niklové.

Libuše Niklová na Luxury Prague Life webu

02.11.2018
Libuše Niklová: královna českých gumových hraček. Byla to právě ona, která svou invencí a nápaditým designem přivedla na svět netradiční hračky s luxusním varhánkovým tělem. Staly se nesmazatelnou ikonou gumárenského průmyslu u nás v Čechách, konkrétně ve firmě Fatra.

Hračky Libuše Niklové na Top Drawer London 2018

16.09.2018
Od 13. do 15. 9.2018 v prostorech Olympia Londýn proběhla prodejní výstava TOP DRAWER 2018 i z účastí fatrovských nafukovacích hraček. Hračky Libuše Niklové byly vřele přijaty, podívejte se, jak jim to na stánku slušelo.

Pláštenky inspirované hračkami Libuší Niklovou vyhrály Národní cenu za studentský design.

20.10.2017
Nafukovací kolekce oděvních objektů / pláštěnek je volnou interpretací hraček od designérky Libuše Niklové a jiných nafukovacích produktů továrny Fatra, z moravských Napajedel do oděvního designu na pomezí “fashion art”. Kolekce vznika přímo ve spolupráci s továrnou Fatra a obuv ke kolekci s firmou Baťa. Michaela Čapková navrhla a ručně vyrobila pláštěnky pomocí vysokofrekvenčního svařování, přesně tak, jak se nafukovací hračky Libuše Niklové vyrábí dodnes.

Autorka pláštěnek inspirovaných hračkami Libuše Niklové v Českém rozhlase

19.07.2017
Extravagantní, ale funkční pocta nafukovacím hračkám Libuše Niklové. Mladá česká designérka Michaela Čapková, která tvoří pod svou značkou MIM, navrhla kolekci pláštěnek nazvanou Soulmates. Inspirovala se nafukovacími hračkami od designérky Libuše Niklové a vytvořila sérii s originálními tvary či dokonce s nafukovacími částmi. Průsvitné pláštěnky z PVC byly nyní nominovány na Národní cenu za studentský design.

Mladá česká návrhářka vytvořila pláštěnky inspirované hračkami Libuše Niklové

30.06.2017
Mladá česká designérka Michaela Čapková, která tvoří pod svou značkou MIM, navrhla kolekci pláštěnek nazvanou Soulmates. Inspirovala se nafukovacími hračkami od designérky Libuše Niklové a ve spolupráci s Fatrou vytvořila sérii s originálními tvary či dokonce s nafukovacími částmi. Průsvitné pláštěnky z PVC byly nyní nominovány na Národní cenu za studentský design.

Hračky Libuše Niklové na veletrhu Spielwarenmesse 2017

07.02.2017
Ve dnech 1. – 6. února 2017 se v Norimberku konal mezinárodní veletrh hraček SPIELWARENMESSE. Tento veletrh je určen pro odbornou veřejnost – výrobce a dodavatele hraček, nákupčí velkých i malých obchodních řetězců. Veletrhu se zúčastnilo 2871 vystavovatelů z 63 zemí a navštívilo jej více než 73 tisíc návštěvníků.

Rozhovor o Libuši Niklové s nakladatelkou Meanderu Ivanou Pecháčkovou na webu mistnikultura.cz

16.12.2016
Byla návrhářkou i vizionářkou. Její ikonické hračky dodnes ožívají ve vzpomínkách mnoha dospělých, když se vrací do svého dětství. Zbořila mýty o tom, jak má klasická hračka vypadat a nebála se tvořit z materiálů, které byly v její době revoluční. Česká návrhářka hraček Libuše Niklová zdobila svými výtvory mnoho dětských pokojíků po dlouhá desetiletí. V rozhovoru na ni vzpomíná nakladatelka Meanderu Ivana Pecháčková.

Hračky Libuše Niklové na webu Forbes magazínu

24.09.2015
Fatra Napajedla vyráběla nafukovacího buvola výtvarnice Libuše Niklové už před pětačtyřiceti lety. A přesně ten samý buvol se teď vrací. „V roce 2010 došlo k souběhu dvou akcí, které k obnovení výroby nafukovacích hraček ve Fatře přispěly. Proběhla úspěšná výstava hraček návrhářky Libuše Niklové, pořádaná v Domě umění ve Zlíně, a zároveň 75. výročí založení firmy Fatra,“ vzpomíná Petr Janda z Fatry.

Hračky Libuše Niklové na festivalu Colours of Ostrava

20.07.2015
Hračky z Fatry se nafukovaly i na Colours of Ostrava. Letos festival zaznamenal opět rekordní návštěvnost, areál navštívilo celkem 43 700 lidí. V porovnání s loňským rokem to je o téměř tři tisíce více.

Nafukovací kánoe Indián od Libuše Niklové se opět vyrábí

24.06.2014
Nová kolekce vodních hraček. Nabídka nafukovacích hraček je rozšířena o nové výrobky. Na vodu neodmyslitelně patří různá plavidla, sérii retro hraček rozšiřuje indiánská kánoe. Loďka je pro malé děti do 30 kg.

Fatra oživuje úchopové hračky Libuše Niklové

10.03.2014
Na základě velkého ohlasu z loňské výstavy Designblok 2013 se Fatra, a.s., rozhodla obnovit výrobu třech úchopových hraček Micinky, Punti a Sluníčka. Tyto hračky pro nejmenší rozšířili naši nabídku nafukovacích hraček na našem e-shopu www.efatra.cz. Věříme, že tak dále posílíme prodej v tomto segmentu a zaujmeme nové zákazníky nejen u nás, ale i v zahraničí.

Recenze knihy Foukací povídky od Petra Nikla na iLiteratura.cz

02.12.2013
Již desátá autorská kniha Petra Nikla Foukací povídky, vycházející v umělecké edici Modrý slon nakladatelství Meander, oslovuje děti i dospělé rozmanitými příběhy legendárních plastových hraček z dílny světově uznávané designérky Libuše Niklové. Publikace volně navazuje na oceňovanou monografii Libuše Niklová od Terezy Bruthansové.

Autogramiáda Petra Nikla k vydání knihy Foukací povídky v Baťově institutu ve Zlíně

17.10.2013
Autogramiáda a pásmo písní a přednesu z nové knihy Foukací povídky od Petra Nikla se uskuteční v pátek v 18.00 hodin v prostorách kavárny 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Knihu představí autor spolu s Liborem Stavjaníkem, který se podílel na tvorbě barevně pojaté a hravé knihy.

O foukacích povídkách Petra Nikla se zmiňují Novinky.cz

11.10.2013
Kniha Petra Nikla je souborem kratších textů pro děti, inspirovaných i ilustrovaných hračkami jeho maminky Libuše, v jejichž prostředí vyrůstal a na kterých mnohdy jako první testoval jejich odolnost.

Vyšla nová kniha Foukací povídky od Petra Nikla s hračkami Libuše Niklové

10.10.2013
Autorská kniha Petra Nikla Foukací povídky je souborem kratších textů pro děti, inspirovaných i ilustrovaných hračkami jeho maminky, v jejichž prostředí vyrůstal a na kterých mnohdy jako první testoval jejich odolnost. Nová kniha Petra Nikla byla představena na akci Velký knižní čtvrtek i s autogramiádou.

Hračky Libuše Niklové na iDNES.cz

07.10.2013
Na letošním Designbloku si přijdou na své i děti. Společnost Fatra Napajedla zde totiž představuje novou kolekci svých tradičních plastových hraček. Základem je naprostá klasika, dílo designérky Libuše Niklové.

Výstava Designing Modern Women 1890-1990 na webu rakouské televize ORF i s hračkami Libuše Niklové

06.10.2013
Na webu rakouské televizní stanice ORF zveřejnili upoutávku na výstavu Designing Modern Women 1890-1990, která se koná v Muzeu moderního umění v New Yorku a na které jsou k vidění i 3 hračky Libuše Niklové.

Právě začala výstava Designing Modern Women 1890-1990 v MoMA v New Yorku i s hračkami Libuše Niklové

05.10.2013
Začala výstava roční výstava Designing Modern Women v newyorském Muzeu moderního umění. Na výstavě jsou k vidění nejlepší ženská díla z let 1890-1990. Jsou zde k vidění i 3 nafukovací hračky Libuše Niklové, buvol Haukola, slon Vlastík a žirafa.

Výstava Designing Modern Women 1890-1990 v MoMA na webu italského magazínu domus

04.10.2013
Na webu italského design magazínu domus se objevil čánek o výstavě Designing Modern Women, která se koná v Muzeu moderního umění v New Yorku. Jsou zde k vidění i 3 nafukovací hračky Libuše Niklové.

Rozhovor se Zuzanou Lednickou o monografii Libuše Niklová

02.10.2013
Monografie Libuše Niklové? Srdeční záležitost, říká Lednická. "Kniha Libuše Niklové byla absolutně srdeční záležitost! Dělala jsem ji i po večerech, těhotná a hodně unavená, protože kniha vznikala velmi rychle. Libuše Niklová používala ve své tvorbě přesně ten grafický jazyk, který je mi hodně blízký a tak jsem se jenom bála, abych to nezkazila," uvedla Lednická a dodala, že kniha vznikla zhruba za tři měsíce.

O knize Petra Nikla Foukací povídky píší Lidovky

25.09.2013
Na 10. října se připravuje Velký knižní čtvrtek, již potřetí tuto akci koordinuje knižní distribuce Kosmas. Desítka nakladatelů při ní představí 12 novinek, které považují za hity nadcházející sezony. Partnerem Velkého knižního čtvrtku je Městská knihovna v Praze, kde se uskuteční setkání čtenářů a autorů vydávaných knih. Foukací povídky představí výtvarník Petr Nikl; knihu, jíž inspirovaly nafukovací hračky Niklovy maminky, vydává Meander.

Nafukovací Prasátko Libuše Niklové opět ve výrobě

24.06.2013
Každá domácnost má nějaké to prasátko. A jestli ne, můžete si ho teď pořídit. Růžové a vypasené, jak má být. Nafukovací z Fatry, samozřejmě. Dřív bylo zcela běžné, mít na výkrm nějakého toho čuníka a jednou za rok pořádat domácí zabijačku. Doba ovšem pokročila a pro jitrničky chodíme spíš do supermarketů, ale nějaké to prasátko doma mít klidně můžete. Je vhodné k dětem, nemusíte pro něj shánět pomeje, jen ten ovárek by vám z něho asi nechutnal. Představujeme vám další retro hračku od návrhářky Libuše Niklové. Prasátko doplňuje zvířecí řadu nafukovacích hraček a poskytne vám spoustu veselých chvil při hraní.

Lehátko Šipka od Libuše Niklové se opět vyrábí

13.05.2013
Řada nafukovacích hraček je nově rozšířena o hračky pro letní hrátky na vodě. Na vodě se můžete projet na vodním lehátku ve tvaru šipky ve dvou barevných variantách. Pro holky je růžovo-fialová a pro kluky tyrkysovo-modrá. Ke každému lehátku je možné koupit i nafukovací míč ve stejných barvách. Dětská řada vodních hraček je s potiskem zvířátek na motivy nafukovacích zvířátek z dílny designérky Libuše Niklové. Kruh je vyroben ve třech barevných kombinacích. Míč se zvířátky barevně ladí se všemi kruhy.

Nafukovací Koník Libuše Niklové se opět vyrábí

08.04.2013
Tato hračka je zařazena do retro kolekce, její tvar i barva je shodná výrobkem, který se začal vyrábět v roce1973. Není divu, že řada hraček v minulosti byla obohacena o koníka, koně a Napajedla patří k sobě. Koník měl v minulosti i „uzdu“. Tato část výrobku však již dnes nesplňuje bezpečnostní požadavky, proto na hračce není.

Tři hračky zařazeny do sbírek MoMA, New York

01.01.2013
Velký úspěch pro český design, slavné Muzeum moderního umění v New Yorku zařadilo do svých sbírek tři nafukovací hračky Libuše Niklové. Jedná se o buvola Haukolu, slona Vlastíka a žirafu.

Změna ve výrobě nafukovací Housenky Libuše Niklové

07.12.2012
Retro edice nafukovacích hraček se v současné době skládá ze 4 hraček: Slon, Buvol, Žirafa a Housenka. V této edici je i Housenka, u které jako jediné byl dotištěný obličej. Protože však hledáním v archívech jsme se dopátrali toho, že housenka dotištěný obličej neměla, dochází u housenky od prosince 2012 ke změně. Housenku vyrábíme pouze s výraznějšíma očima, ale bez dotištěného nosu a pusy.

Hračky Libuše Niklové získaly ocenění Správná hračka – vybráno odborníky

09.10.2012
SLON, BUVOL a ŽIRAFA JSOU MEZI OCENĚNÝMI HRAČKAMI! V minulých dnech proběhl v Praze Letňanech veletrh hraček FOR TOYS, FOR BABIES. Tento veletrh byl 28. září 2012 ukončen slavnostním galavečerem, na kterém bylo předáno osvědčení SPRÁVNÁ HRAČKA – VYBRÁNO ODBORNÍKY těm nejlepším hračkám.

MoMa, New York zveřejnilo na YouTube video o Libuši Niklové

13.09.2012
MoMA, Muzeum moderního umění v New Yorku zveřejnilo na svém YouTube kanálu krásné video s Petrem Niklem o Libuši Niklové a jejich hračkách.

Manufacturing Poetry: The Toys of Libuše Niklová, článek na webu MoMA

13.09.2012
Plastové hračky od Libuše Niklové – originální, výtvarně pojaté a technicky důmyslné – jsou mezi návštěvníky výstavy Století dítěte MoMA velkým favoritem, píše Juliet Kinchin, kurátorka oddělení Architektury a Designu v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Lidovky píší o hračkách Libuše Niklové na výstavě v MoMA v New Yorku

10.08.2012
Několik českých výtvarníků je zastoupeno na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění věnované designu pro děti ve 20. století, která začala v neděli. Na výstavě jsou k vidění i hračky Libuše Niklové, jako třeba ikonický harmonikový kocour, nebo nafukovací buvol Haukola a žirafa.

Výstava Století dítěte v MoMA na stránkách České televize

30.07.2012
Na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) věnované designu pro děti ve 20. století je zastoupeno i několik českých výtvarníků. Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000 zahrnuje mezi jinými exponáty od Ladislava Sutnara, Minky Podhajské nebo Josefa Lady. V sekci zaměřené na obnovu po druhé světové válce a příliv produktů určených dětem jsou vystaveny hračky Libuše Niklové a promítá se Kybernetická babička Jiřího Trnky.

Právě začala výstava Century of the Child: Growing by Design, 1900–2000 v MoMA v New Yorku i s hračkami Libuše Niklové

29.07.2012
Začala výstava Century of the Child: Growing by Design, 1900–2000 v newyorském Muzeu moderního umění. Na výstavě jsou k vidění nejlepší díla pro děti z let 1890-1990. Je zde k vidění i několik hraček Libuše Niklové, například harmonikový kocour, doktor a sestřička, nebo nafukovací žirafa.

Nafukovací Housenka Libuše Niklové se znovu vyrábí

06.06.2012
Řada nafukovacích zvířat SLON, BUVOL a ŽIRAFA byla doplněna o HOUSENKU. Tato hračka se již v minulosti vyráběla, poprvé byla na trh uvedena v roce 1972. HOUSENKA je dílem designérky Libuše Niklové, která byla v letošním roce uvedena porotou národní ceny Czech Grand Design in memoriam do síně slávy. HOUSENKA se vyrábí ve třech barevných kombinacích.

Libuše Niklová uvedena do Síně slávy Czech Grand Design - VIDEO

17.03.2012
Designérka hraček Libuše Niklová (1934-1981) byla v rámci udílení cen Czech Grand Design 2011 uvedena do Síně slávy. Niklová proslula především návrhem plastových hraček a obalů na nich, přičemž většina z jejich návrhů byla realizována v sériové výrobě. Cenu převzal její syn výtvarník Petr Nikl, který si s jejími hračkami hrál a testoval je.

Monografie Libuše Niklová získala ocenění Nejkrásnější­ kniha světa 2012 – bronzová medaile

16.03.2012
Monografie Libuše Niklové slaví další velký úspěch. Na knižním veletrhu v německém Lipsku získala bronzovou medaili v soutěži Nejkrásnější kniha světa roku 2012. Autorkou monografie je Tereza Bruthansová a grafická úprava je od Zuzany Lednické ze studia Najbrt.

Libuše Niklová jako první designérka uvedena do Síně slávy Czech Grand Design

11.03.2012
V sobotu proběhlo ve Stavovském divadle slavnostní vyhlášení národní ceny Czech Grand Design. V jeho rámci byla do síně slávy českého designu uvedena in memoriam Libuše Niklová (1934 až 1981).

Lidovky píší o výstavě hraček Libuše Niklové v Louvru

02.10.2011
Výstava designérky hraček Libuše Niklové (1934-1981) se v roce 2010 stala jednou z nejúspěšnějších kulturních událostí svého druhu u nás. Nyní slaví úspěchy ve Francii.

Na Sortir á Paris vyšel článek o výstavě hraček Libuše Niklové Plastique ludique

29.08.2011
Výstava hraček Libuše Niklové s názvem Plastique ludique si vysloužila i článek na nejnavštěvovanějším turistickém portále v Paříži Sortir á Paris.

Výstava hraček Libuše Niklové v The New York Times

11.08.2011
Na webových stránkách The New York Times vyšel článek o výstavě hraček Libuše Niklové Plastique ludique v Muzeu dekorativních umění v pařížském Louvru

Plastique ludique na turistickém portále Gralon

08.08.2011
Výstava hraček Libuše NIklové v Muzeu dekorativních umění v Louvru v Paříži se objevila na významném turistickém portálu Gralon.

Buvol Haukola ve vitríně ve slavných Galeries Lafayette

21.07.2011
V jedné z vitrín ve slavných luxusních Galeries Lafayette se jako poutač na výstavu hraček Libuše Niklové Plastique ludique v Louvru vystavuje stádo vznášejících se buvolů Haukola.

Le Figaro otiskl článek o výstavě hraček Libuše Niklové Plastique ludique v Louvru

01.07.2011
Nejstarší vydávaný francouzský deník slavný Le Figaro otiskl článek od Cédrica Morisseta o výstavě hraček Libuše Niklové Plastique ludique v pařížském Louvru.

Výstava Plastique ludique v pařížském magazínu Plumetis

23.06.2011
Další článek o výstavě hraček Libuše Niklové Plastique ludique v pařížském Muzeu dekorativních umění vyšel v magazínu Plumetis

deník.cz píše o pařížské výstavě hraček Libuše Niklové

17.06.2011
Pryžový kocourek, oslík nebo pejsek. A na každém už lehce vybledlý nápis Made in Czechoslovakia. Kolekce patnácti pryžových hraček z Gumotexu, které se v Břeclavi vyráběly pro nejmenší děti v šedesátých letech, nyní zdobí největší muzeum na světě – pařížský Louvre.

Plastique ludique, výstava hraček Libuše Niklové v magazínu designboom

13.06.2011
Výstava hraček Libuše Niklové v pařížském Louvru se objevila na webu magazínu designboom.

Video z výstavy Plastique ludique v Cligne Cligne magazínu

11.06.2011
Francouzský magazín Cligne Cligne publikoval video z výstavy Plastiqu ludique, která se koná v Muzeu dekorativních umění v pařížském Louvru. na výstavě je k vidění přes 100 hraček Libuše Niklové.

Magazín A Nous Paris otiskl článek o výstavě Plastique ludique v Paříži.

09.06.2011
Článek o výstavě hraček Libuše Niklové v Muzeu moderního umění v Louvru v Paříži vyšel v tištěné verzi magazínu A Nous Paris.

Výstava Plastique ludique ve slavném pařížském Louvru právě začala

09.06.2011
Takřka pětiměsíční výstava hraček Libuše Niklové se představí v pařížském Muzeu dekorativních umění, které sídlí v Louvru, v největším muzeu na světě. Jedná se o stejné exponáty, které se vystavovaly ve Zlíně a v Praze v Uměleckoprůmyslovém museu pod názvem 200 dm3 dechu.

Výstava Plastique ludique v Hospodářských novinách

06.06.2011
Je vám kolem čtyřiceti? Pak si Francouzi půjčí vaše hračky. Tři desítky let po smrti české designerky Libuše Niklové budou její legendární hračky vystaveny v prestižním pařížském Muzeu dekorativních umění. Autorčin syn Petr Nikl, rovněž výtvarník, uspořádá v České centrum v Paříži poctu své matce.

Výstava hraček Libuše Niklové Plastique ludique v magazínu MiLK

05.06.2011
Magazín MiLK zveřejnil na svém webu článek o nadcházející výstavě Plastique ludique s hračkami Libuše Niklové, která se koná v pařížském Louvru v Muzeu moderního umění. Článek vyšel také v tištěné verzi magazínu, v čísle 32.

Hračky Libuše Niklové a jejich výstava Plastique ludique na iDNES.cz

26.05.2011
"Harmonikový kocour, nafukovací slon a další hračky výtvarnice Libuše Niklové se chystají poprvé do Paříže na výstavu do Muzea dekorativních umění. Výstava se jmenuje Plastique ludique – Veselý plast. Hračky provázely dětstvím většinu dnešních českých třicátníků. Je to obrovský úspěch. Jsem rád, že se dílo mé matky představí na takto prestižním místě. Vchod do výstavních prostor je totiž nedaleko slavného Louvru," řekl syn autorky Petr Nikl, který chce výstavou připomenout smutné výročí. Jeho matka totiž zemřela v roce 1981, přesně před třiceti lety.

Monografie o Libuši Niklové na webu České televize

13.04.2011
Mezi knihami o výtvarném umění se na první příčce umístila monografie Libuše Niklové. Publikaci Terezy Bruthansové a výtvarníka Petra Nikla, syna slavné designérky, graficky upravila Zuzana Lednická. Praha - Rekordní počet 252 titulů přihlásili nakladatelé a autoři do soutěže o Nejkrásnější českou knihu roku 2010. „Porota neměla lehkou práci, letos bylo přihlášeno opravdu mnoho kvalitních děl,“ uvedl ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben, jenž dnes oceněné knihy představil.

Monografie Libuše Niklové získala ocenění Nejkrásnější­ česká kniha roku 2010, Cenu Ministra kultury ČR

07.04.2011
Monografie Libuše Niklové slaví velký úspěch, stala se nejkrásnější knihou roku, získala 1. místo v kategorii Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace, Cenu ministra kultury za knihu Libuše Niklová. Autorkou monografie je Tereza Bruthansová a grafická úprava je od Zuzany Lednické ze studia Najbrt.

Výroba nafukovacích hraček Libuše Niklové opět zahájena

01.02.2011
Výroba nafukovacích hraček opět startuje Po několika měsících nejistoty ohledně budoucnosti nápadu na obnovení výroby oblíbených sedacích nafukovacích hraček bylo definitivně rozhodnuto. ANO a jde se na to. Trio nafukovacích hraček od designérky Libuše Niklové úspěšně absolvovalo zkoušky v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Nově tak můžeme naše buvoly, slony a žirafy označit logem BEZPEČNÉ HRAČKY, které zákazníkům garantuje, že tyto výrobky jsou pro děti bezpečné a zdravotně nezávadné.

Článek o hračkách Libuše Niklové na iDNES.cz

11.04.2010
Hračky Libuše Niklové jsou českou národní chloubou. Tahle výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu si zaslouží všechny ty oslavné přívlastky, kterými ji návštěvníci i kritikové častují. Je milá, hravá, překvapivá, díky kurátorce Tereze Bruthansové výstižná a sdělná, díky autorovi koncepce a instalace Petru Niklovi neotřelá a originální a díky grafičce Zuzaně Lednické citlivě a nápaditě ztvárněná v druhé rovině panelů, pohlednic a katalogu.

Výstava 200 dm3 dechu v Českém rozhlase

02.04.2010
V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze probíhá od 1. dubna přehlídka díla návrhářky hraček Libuše Niklové. Retrospektiva pod názvem 200 dm3 dechu představuje tvorbu této výjimečné designérky a autorky devíti patentovaných vynálezů od raných návrhů po dobře známé realizované objekty.

Výstava 200 dm3 dechu v Českém rozhlase

31.03.2010
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze bude dnes v podvečer zahájena první část výstavního projektu - 200 dm3 dechu - retrospektivní výstava nazvaná "Hračky Libuše Niklové". Druhá část výstavy nazvaná -"Petr Nikl: Dialog s maminkou" - představující Niklovy obrazy, kresby a loutky, které přímo či nepřímo inspirovala tvorba jeho maminky, designérky plastových hraček Libuše Niklové, byla otevřena už včera večer v Letohrádku Hvězda v Praze 6.

Článek o hračkách Libuše Niklové a výstavě 200 dm3 dechu na portálu hlavního města Prahy

31.03.2010
Hračky Libuše Niklové – kdo ví, že jsou od ní? Hračky od 50. do 80. let vyráběné v tehdejším Československu připravovala řada výtvarníků. Mezi ně patřila výrazná postava Libuše Niklové.

Proběhl křest monografie Libuše Niklová od Terezy Bruthansové

31.03.2010
31. března 2010 proběhl křest první knihy o Libuši Niklové. Monografie Libuše Niklová jejíž autorkou je Tereza Bruthansová a graficky ji upravila Zuzana Lednická mapuje prostřednictvím téměř pěti set barevných fotografií a archivních reprodukcí pestrý svět jejích inovativních plastových hraček, jež originálním výtvarným řešením jdoucím ruku v ruce s důvtipnými vynálezy – zaujímají výjimečné místo nejen v domácím, ale také ve světovém kontextu. Některé už dnes patří mezi ikony českého designu.

Výstava 200 dm3 dechu v České Televizi

30.03.2010
Výstava 200 dm3 dechu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze představí tvorbu Libuše Niklové. Ikonou mezi hračkami Libuše Niklové je černý harmonikový kocour, známé byly ale také nafukovací hračky, které sloužily i jako sedací nábytek pro děti. Výstava měla počátkem roku premiéru v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, kde se setkala s velikým diváckým úspěchem.

O výstavě 200 dm3 dechu ve Zlíně píše Blesk

03.02.2010
Výstava ve Zlíně: Nafukovací hračky ze 60. a 70. let byly světovým unikátem. S čím si hrály děti před více než 40 lety? To se mohou dozvědět návštěvníci Krajské galerie ve Zlíně. Výstavní prostory zaplnila stovka nafukovacích hraček ze 60. a 70. let, které byly vyrobeny ve Fatře Napajedla a Gumotexu Břeclav. Navrhla je zlínská rodačka Libuše Niklová.

Právě začíná první výstava tvorby Libuše Niklové

02.02.2010
Výstavní projekt 200 dm3 dechu. Expozice: Dům umění, zlínský zámek, slavnostní vernisáž 2.2. 2010 v 17.00, výstava potrvá do 21.3. 2010. Kdo by neznal jejího harmonikového Kocoura nebo nafukovacího Buvola? Málokdo však ví, že tvorba návrhářky Libuše Niklové (1934–1981) čítá vskutku úctyhodné množství inovativních plastových hraček, jejichž originalita ve své době dalece předčila běžnou hračkářskou produkci jak u nás tak ve světě. Ještě méně lidí si její jméno spojuje se známým výtvarným umělcem a divadelníkem Petrem Niklem (1960), členem bývalé skupiny Tvrdohlaví a autorem úspěšného mezinárodního projektu Orbis pictus.

Tato sekce je hotova ze
60%