Jak šel kocour do světa. Hračky Libuše Niklové a jejich zahraniční kříženci.
09.06.2022 – 02.10.2022 Uměleckoprůmyslové museum v Praze
autoři výstavy: Lukáš Toman, Petr Nikl
texty: Lukáš Toman, Petr Nikl, Tereza Bruthansová, František Vyskočil
grafický design: Zuzana Lednická
Objevná výstava z unikátní sbírky představuje spolu s původní řadou zvířátek především kopie harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou. Její slavný Kocour z roku 1963 překročil hranice tehdejšího Československa a postupně byl upravován podle lokálního vkusu a zejména tak, aby nebyl úplně stejný jako originál. Mutace hraček Libuše Niklové byly vyrobeny samozřejmě bez jejího vědomí, odborníci a sběratelé původně věděli pouze o třech zemích, kde k tomu došlo. Lukáš Toman vypátral a zdokumentoval přes 160 různých verzí harmonikových hraček z více než 25 zemí světa (*). Mnoho z nich také získal do sbírky, jejíž část prezentuje na této výstavě.
Harmonikový kocour byl a stále je světovým fenoménem, proto se stal jednou z tváří 26. generální konference ICOM (International Council of Museums) konané v Praze v srpnu tohoto roku. Při této příležitosti se ICOM rozhodl kocoura pojmenovat a ten na návrh Lukáše Tomana dostal jméno Líba.
* Argentina, Brazílie, Bulharsko, Československo, Estonsko (odlišná výroba od zbytku Sovětského svazu), Francie, Guatemala, Hongkong, Itálie, Izrael, Japonsko, Jugoslávie, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Sovětský svaz, Španělsko, Tchaj-wan, Turecko, Velká Británie, Vietnam + 2 zatím nepotvrzené země (jedna je ze Skandinávie, čili Finsko, Norsko nebo Švědsko a druhá je velmi pravděpodobně USA).