Libuše Niklová TV

Zde budou postupem času k vidění desítky hodin záznamů a videí týkajících se Libuše Niklové a její úžasné tvorby. 

Momentálně pouze v Beta verzi, jen jako soupis několika videí.

TV a rozhlas

Přehrát video
Libuše Niklová v pořadu Gejzír v ČT

Česká televize odvysílala medailonek Libuše Niklové v oblíbeném naučném pořadu Gejzír, který uvádí reportáže o našich prvenstvích, unikátech a nápadech, které dobyly svět. (05:21 min, 2024)

Přehrát video
Libuše Niklová v pořadu Příběhy z kalendáře na ČRo Dvojka

Libuše Niklová. Její hračky se staly symbolem designu 60. let. Český rozhlas odvysílal pořad Příběhy z kalendáře, který byl tentokrát věnovaný Libuši Niklové. (20:34 min, 2024)

Přehrát video
Výstava Deťom na mieru v hlavních zprávách na RTVS

Slovenská veřejnoprávní televizní stanice RTVS odvysílala v hlavních večerních zprávách reportáž o výstavě Deťom na mieru ve Slovenském národním muzeu. V reportáži je také zmínka o Libuši Niklové a jejích harmonikových hračkách. (02:09 min, 2023)

Přehrát video
Reportáž o naší výstavě Jak šel kocour do světa v ČT

Legendární československá dětská hračka kocour Líba se vrátila po šedesáti letech do rodných Napajedel. Tamní podnik Fatra začal v roce 1966 vyrábět plastového kocoura podle návrhu Libuše Niklové. Návštěvníci muzea mohou navštívit nově otevřenou výstavu, která čítá několik verzí kocoura ze všech koutů světa. (02:24 min, 2023)

Přehrát video
Reportáž o naší výstavě Jak šel kocour do světa v TV Slovácko

Hračky Libuše Niklové zdobí muzeum. Slavný Kocour Libuše Niklové z roku 1963 překročil hranice tehdejšího Československa a postupně byl upravován podle lokálního vkusu. Originál i jeho roztodivné napodobeniny teď máte možnost vidět v Muzeu Napajedla. (02:13 min, 2023)

Přehrát video
Naše výstava hostem Lucie Výborné na Radiožurnálu

V Uměleckoprůmyslovém museu začíná výstava Jak šel kocour do světa. Vystaveny budou legendární harmonikové hračky designérky Libuše Niklové i jejich padělky z celého světa. (28.23 min, 2022)

Přehrát video
Reportáž z výstavy 100 let českého designu v japonské TV

Japonská televizní stanice NHK odvysílala reportáž o hračkách z výstavy 100 let českého designu. Je to reportáž o speciální kolekci komiksových skečů vytvořených k této výstavě za pomocí hraček, včetně hraček Libuše Niklové. (04:22 min, 2020)

Přehrát video
Bankovka s nafukovacím buvolem Haukolou v České televizi

100 let designu se dostane na pamětní listy. Tuan Vuong Trong si za téma vybral posledních sto let českého designu, jednotlivé bankovky tedy zdobí ikonické předměty, třeba kubistická dóza Pavla Janáka nebo nafukovací buvol Libuše Niklové. Tento nápad zaujal Státní tiskárnu cenin natolik, že sérii postupně vydá jako kolekci pamětních listů. (10:19 min, 2020)

Přehrát video
Uvedení Libuše Niklové do Síně slávy Czech Grand Design

Záznam ceremoniálu uvedení Libuše Niklové do Síně slávy Czech Grand Design, který se konal během udílení cen Czech Grand Design za rok 2011, vysílaného Českou televizí. (04:56, 2012)

Ostatní

Přehrát video
Medailonek na Czech Grand Design 2011

Medailonek Libuše Niklové vytvořený k příležitosti udílení cen Czech Grand Design 2011, kde byla Libuše Niklová uvedena do Síně slávy. (01:52 min, 2011)

Přehrát video
Výstava Plastique ludique v Louvre v Paříži

Veselé plastové hračky výtvarnice Libuše Niklové uchvátily Paříž. Harmonikový kocour, nafukovací slon a další hračky výtvarnice Libuše Niklové se poprvé představily v Paříži na výstavě v Muzeu dekorativních umění v Louvre. Výstava se jmenovala Plastique ludique – Veselý plast. Bylo zde k vidění přes 120 hraček, sádrových návrhů a nákresů Libuše Niklové. (02:58 min, 2011)

Přehrát video
Reklamní video Fatry na nafukovačky z edice Libuše Niklové

Reklamní video fatry na nafukovací hračky z retro edice hraček Libuše Niklové. (00:53 min)

Přehrát video
Ukázka z monografie Libuše Niklové

Ukázka z nádherné knihy Libuše Niklová od Terezy Bruthansové. (02:38 min)

Přehrát video
Ukázka z deníku Libuše Niklové

Vzácný náhled do pracovního deníku Libuše Niklové z Fatry, kde navrhovala nafukovací hračky. (00:30 min)

Přehrát video
Trailer k dětské divadelní hře Miau z Maďarska

Trailer k maďarské divadelní hře pro nejmenší, nazvané Miau. (01:27 min)

Přehrát video
Hommage á Libuše Niklová

Hommage á Libuše Niklová od @claire_olives (01:02 min, 2021)